THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Olomoucká pětice BARRACUDA je další z domácích kapel hledajících své místo pod metalovým sluncem. Aktuální nahrávka “Humanimal“ je již druhým zářezem v diskografii tohoto spolku, jehož vznik se datuje ke konci roku 1999. Oproti debutní promo nahrávce z minulého roku, kterou si můžete stáhnout celou z domovské stránky kapely, přináší vyspělejší a propracovanější materiál.
Loňské šestiskladbové promo obsahovalo poměrně stereotypní směsici trashcoreových riffů s brutálním vokálem Martina Pánka (ex-GODLESS TRUTH), přesto se však daly v tvorbě olomouckých vystopovat záchytné body symbolizující určitou tvůrčí kvalitu skrývající se v této kapele. BARRACUDA se v poměrně hojné míře věnovala i koncertování a do povědomí se dostala díky účasti na známém AllMetal fest-u. Po překonání (u domácích kapel již poměrně tradiční) krize uvnitř kapely vzniká osmero nových skladeb, které dostávají koncem března letošního roku studiovou podobu pod názvem “Humanimal“.
Jak již bylo uvedeno, nová nahrávka je na tom oproti svému předchůdci již o poznání lépe. BARRACUDA zůstává svému stylu věrna i nadále. Snaží se jej však nadále rozvíjet, což znamená, že je ke slyšení vyzrálejší a propracovanější materiál. Ačkoliv prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by v tomto případě bylo ke slyšení něco originálního, snaha odprostit se od žánrového klišé je u kapely patrná. Dle mého názoru se jí to daří se střídavými úspěchy. Větší sehranost členů BARRACUD-y má za následek i oproti debutu značně komplikovanější znění skladeb, ve kterých nechybí časté přechody, změny temp a i několik rychlých sypaček. Zpestření v podobě akustických vsuvek sice není žádnou revolucí, ale když se tento prvek umně zasadí do nálady skladby, nikdo nemůže nic namítat. Namysli mám skladbu s pořadovým číslem 3. – ”Love & Hate”, kterou bych si zároveň troufnul označit za nejzdařilejší z celé kolekce. Dobrým nápadem je i latinsko-americká vyhrávka v závěrečné “Only Shadow“.
Tvrdým nárazům rifujících kytar značně sekunduje doslova záhrobní Martinův vokál, který svým projevem kapelu místy posouvá do značně death metalového vyznění. Nemůžu se ovšem zbavit pocitů, že mi tato vokální poloha k muzice BARRACUD-y moc nesedí.
Co však poměrně zdařilou tvorbu olomouckých sráží dolů, je dle mého názoru nevýrazná produkce této nahrávky. Což o to, zvuk pocházející ze začínajícího studia SEMTEX je v rámci možností ucházející, ale nazvučení kytar se mi zdá velmi neprůrazné. Navštívila-li by BARRACUDA nějaké lépe vybavenější studio, kde by se díky kvalitnímu nazvučení dalo docílit “vražednějšího“ vyznění šestistrunných nástrojů, výsledek by byl mnohem přesvědčivější. Je to škoda, protože skladby obsažené na této nahrávce by si to nepochybně zasloužily.
Na světě je tedy další domácí nahrávka ucházející se o vrtkavou přízeň spolehlivých vydavatelů. Čas ukáže, nakolik bude kapela silná čelit v našich krajích typickým problémům undergroundových kapel. Každopádně nahrávka, se kterou přichází do boje, je zcela určitě alespoň v domácích poměrech konkurenceschopná.
6 / 10
Martin
- vokály
Luba
- kytara
Tomáš
- první kytara
Martin "Guli"
- bicí
Libor
- baskytara
1. Humanimal Pt.1
2. Humanimal Pt.2
3. Love & Hate
4. Life
5. Bitch
6. The Beast
7. Cruel Deed Venom
8. Only Shadow
Vydáno: 2002
Vydavatel: Vlastní náklad
Stopáž: 24:37
Produkce: Petr Švarc
Studio: SEMTEX Studio
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.